Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pro milovníky vojenské historie

Opevnění z let 1936-1938 -Pražská čára

V době zvýšeného ohrožení Československa na konci 30. let minulého století bylo opevňováno nejen pohraničí, ale řada pevnostních linií vznikla i ve vnitrozemí republiky. Na obranu přístupů k hlavnímu městu byla vybudována 112 km dlouhá fortifikační linie, tzv. "Pražská čára". Její průběh byl od Mělníka přes Velvary, Slaný, Smečno, Novou Huť pod Nižborem a Beroun ke Hlásné Třebáni a poté přes brdský hřeben ke Slapům n. Vlt. Od srpna 1936 do září 1938 zde bylo vybetonováno 830 pevnostních objektů a desítky kilometrů překážkového systému.

Stavební úsek B-29 dostal jméno podle naší vesnice (Slapy) a dělil se na dvě části, z nichž druhá část byla dlouhá 4 km, začínala na kotě 451 (Chlum) a dvěma sledy uzavírala otevřený terén okolo komunikace Štěchovice - Nový Knín. Pevnůstky čelně obcházely Slapy a otevřeným terénem mířily do údolí Sladovářského potoka,     poslední objekt stál na ostrém hřbetu vysoko nad řečištěm Vltavy. Otevřené postavení Slapy-Vltava se do podzimní mobilizace v r. 1938 nepodařilo překážkovým systémem zcela přehradit a komunikace Buš-Záhoří byla přehrazena improvizovaně ačkoliv podle prvotního návrhu měla druhá část úseku od silnice Štěchovice-Nový Knín jedním sledem severně míjet Slapy lesním porostem a k Vltavě se přiblížit západně od Přestavlk. Na celém úseku B 29 bylo vybudováno celkem 52 objektů ale žádný z nich se nedochoval. Za okupace byly odstřeleny a vytěženy, po některých pevnůstkách jsou dnes patrné již jen jámy nebo v poli zarostlý zemní násyp. Na stanovišti zničeného řopíku č. 36 stojí chata - výhled do vltavského údolí je velmi pěkný i po vybudování přehradní nádrže a ve svahu pod objektem jsou zřetelné terénní úpravy pro zlepšení výstřelu.

Obrázek bunkru je z roku 1942, nacházel se na břehu Vltavy pod součastným přístavištěm parníků.Druhý obrázek je pohled na Slapy a zámek, na poli před zámkem, byl jeden bunkr č.28 a u hřiště byl objekt 27.

Zdroj: Radan Lášek - Opevnění z let 1936-1938 v okolí Prahy,  Praha 2003, ISBN 80-902964-5-9

Vzduch voda

Poslední komentáře

  • Teplota vody Slapské přehrady

    Proč už dlouho nefungují KAMERY ???

    Číst dále...

     
  • Teplota vody Slapské přehrady

    Proč nefungují kamery?

    Číst dále...

     
  • Teplota vody Slapské přehrady

    To by bylo dobře. Momentálně nevím o jiném zdroji informací o teplotě vody ve Slapské přehradě.

    Číst dále...

Poslední inzeráty