Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Svatojánské proudy s Ferdinandovým sloupem

Když jsem se doslechl, že ve Svatojanských proudech nedaleko Slap n. /Vlt. bude na skále Sedlo u Vltavy opět vztyčen tzv. Ferdinandův sloup, nechtěl jsem věřit vlastním uším. Sloup postavený zde již roku 1643 byl přeci při výstavbě přehrady ze skaliska sejmut a dnes stojí na podobné skále pod přehradou? Původní skalisko je přece zatopeno v hloubce asi 50 m pod hladinou jezera? Jak by tedy mohl být právě zde sloup znovu umístěn? Na první pohled nesmysl, opak je však pravdou!

Partička nadšených potápěčů říkajících si Willyteam se skutečně rozhodla na původní skalisko Sedlo umístit zmenšenou napodobeninu tohoto symbolu někdejších Svatojanských proudů. Celá akce proběhne dne 10.5.2008 v dopoledních hodinách u Slapské přehrady a všichni zvědavci jsou srdečně zváni.

Podařilo se nám vyzpovídat potápěče  Jiřího Urbance, jednoho ze spolutvůrců a organizátorů celé akce. Níže tedy přinášíme několik zajímavostí z přípravy této dozajista nevšední a pro celý slapský region jistě přelomové události.

Nápad postavit na původní skalisko Sedlo zmenšenou repliku sloupu vznikl již v červenci 2007, poté co parta nadšenců z Willyteamu lokalizovala a tak vlastně znovuobjevila skalisko Sedlo na dně jezera. Původně mělo jít jen o opravdu malou zmenšeninu, ale pak se začalo uvažovat o měřítku 1:3 a nakonec to skončilo u měřítka 1:2, což je polovina původní výšky (a vzhledem k tomu, že voda jak známo předměty opticky zvětšuje, bude na potápěče, kteří skálu pod vodou navštíví, sloup působit podobnou velikostí jako originál).
Hlavních prací se za přispění celého týmu ujal Jiří Urbanec a během léta 2007 začal na dvorku rodinného domku v Chlístově nedaleko Benešova vznikat nový Ferdinandův sloup. Sloup je vysoký 2,7 metru a je vyroben z betonu vyztuženého armaturou. Nejedná se o věrnou zmenšeninu, ale spíše o zmenšenou napodobeninu. Na sloupu bude upevněna nerezová tabulka s textem. Pro uskutečnění celé akce bylo nutno získat povolení od Plavební správy a Povodí Vltavy, s nimiž  Willyteam spolupracoval již při čištění dna jezera. Sloup bude na místo spuštěn za pomocí speciální plošiny, kterou si členové týmu sami vyrobili za účelem „lovení“ haraburdí ze dna jezera.

Zajímavé a související odkazy
- Web Willyteamu:
http://www.willyteam.cz
- Hledání skaliska pod hladinou Slapského jezera:
http://www.willyteam.cz/lokality/sedlo/sedlo.htm
-  Čištění dna Slapského jezera:
http://www.willyteam.cz/07/cisteni1/index.html
- Historie Ferdinandova sloupu:
http://www.svatojanske-proudy.cz/
- Historické snímky Vltavy:
http://vltava.logout.cz

Popisky k fotkám:
 fotografie Ferdinandova sloupu asi z roku 1910.
 zmenšená napodobenina stojící na zahradě tvůrce.

Foto Antonín Ferdinand Wanner a Jiří Urbanec

Vzduch voda

Poslední komentáře

 • Na kole ze Slap do údolí Kocáby

  Děkuji za zajímavý tip na výlet. Není to pro cyklisty typu Třeboňsko. Jeli jsme z Nového Knína ...

  Číst dále...

   
 • Otevření fotbalového hřište (10.9.2023)

  Fotografie zde (https://www.rajce.idnes.cz/slapy/album/10-9-2023-otevreni-fotbaloveho-hriste) ...

  Číst dále...

   
 • Pouť (24-25.6.2023)

  Podrobnosti naleznete zde: https://slapy.rajce.idnes.cz/24.6.2026_Slapska_pout/ ...

  Číst dále...

Poslední inzeráty


Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/newhttps:/slapynadvltavou.cz/media/juloalib/js/jquery.min.js) is not within the allowed path(s): (/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/new:/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/_include:/tmp/uploads:/www/sqluploads:/global/applications/tools) in /mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/new/libraries/src/Filesystem/File.php on line 652

Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/newhttps:/slapynadvltavou.cz/media/juloalib/js/fullnoconflict.js) is not within the allowed path(s): (/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/new:/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/_include:/tmp/uploads:/www/sqluploads:/global/applications/tools) in /mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/new/libraries/src/Filesystem/File.php on line 652