Údolí Vltavy mezi Štěchovicemi a Slapy patří k nejkrásnějším přírodním výtvorům. Řeka si zde vytvořila hluboký kaňon mezi tvrdými vulkanickými horninami jílovského pásma. Vzniklo hluboké kaňonovité údolí ozdobené příkrými skalisky, v němž si řeka přes peřeje razila cestu k Praze.
Celý úsek byl v minulosti postrachem pro voraře, kterým nezkrotná řeka díky peřejím značně komplikovala život a ohrožovala přepravu nákladu.
Krása proudů bohužel zmizela s napuštěním Štěchovické přehrady, ale již v předminulém století zde byla zřízena první turistická cesta u nás. Největší popularitu měla stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly trampské osady. Výletníci jezdili parníkem do Štěchovic. Pěšky šli přes Homol k Hotelu Záhoří a odtud jeli prámem Svatojánskými proudy zpět do Štěchovic.
Naučná stezka je dlouhá 8 kilometrů a vede od Slapské přehrady do Štěchovic. Jejím základem je tzv. solná cesta ze Salcburgu do Prahy. Na stezce je 12 informačních zastávek, které upozorňují na zdejší přírodní zajímavosti, hlavním zaměřením stezky je botanika, zoologie, ekologie a informace o voroplavbě a přehradách.
Naučná stezka vede zčásti po strmém úbočí a je určena jen pěším návštěvníkům, je to náročný terén - není vhodná pro cyklisty - hrozí smrtelné úrazy.
Zastavení první -začátek: popis přehrad a Vltavského kaňonu
Zastavení druhé - jedle a dravci: Jedle bělokorá je zde nejcitlivějším jehličnanem. Její semenáčky najdeme po různých stinných a vlhkých místech, ale starší stromy prosychají a odumírají. V jejích korunách si rádi staví hnízda dravci
Zastavení třetí - naše zvěř: V našem polesí žije srnčí, mufloní a černá zvěř, z divoké drobné zejména zajíc polní, králík divoký, kachna divoká, řidčeji bažant obecný.
Zastavení čtvrté - ochrana přírody: Na protějším břehu je vidět část přírodní rezervace Kobylí dráha, která zabírá plochu asi 50 ha.
Zastavení páté - voroplavba: Stavba Slapské přehrady zastavila voroplavbu do Prahy úplně. Poslední prameny projely do Prahy v roce 1947.
Zastavení šesté - osada Ztracenka a osada Svatojánské proudy: Trampské hnutí se zrodilo po první světové válce.
Zastavení sedmé - osada Ztracenka
Zastavení osmé - na výsluní: fauna a flora na slunných stráních
Zastavení deváté - suťová pole: Stezka vede podél suťových polí, která vznikají rozpadem horniny. Propouštějí srážkovou vodu, která se vsakuje, stéká po skalnatém podkladu a objevuje se na úpatí suťového kužele jako suťový pramen.
Zastavení desáté - voda a fauna: Přehradní jezero má čistou vodu, která však není vhodná ke koupání, protože v létě dosahuje pouze +14° C. V zimě se její teplota pohybuje okolo +3° C, takže hladina nezamrzá. Tento stav je způsobován přítokem studené spodní vody ze slapského jezera.V čisté a nezamrzající vodě žijí společně s běžnými druhy ryb také ryby lososovité, zejména : pstruh duhový a pstruh obecný.
Zastavení jedenácté - les a ptáci: složení lesa na břehu Štěchovické přehrady, jeho důležitost a obyvatelé
Zastavení dvanácté - Vltavský kaňon: Vltava se zde zařezává hluboko do podkladu a odkrývá tak geologickou stavbu území, kterým protéká. Zvláštností jílovského pásma je výskyt zlaté rudy. V oblasti jílovského pásma se zlatá ruda těžila na různých místech.
Stezku je možno jít jak ze Štěchovic tak od Slapské přehrady. Nejlépe je zaparkovat auto na koncovém bodu a zpět se vrátit autobusem č.390. Nebo v létě jet parníkem, což je velmi hezký zážitek. Hodně dobrý turista se může vrátit zpět k autu pěšky přes Homol, ale pak je výlet dlouhý téměř 20 kilometrů.
Číst dále...