Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Třídění odpadů v domácnostech

Třídění odpadů je velmi snadné, dá se provozovat jak v garsonce v paneláku ve velkém městě, tak ve vícegeneračním domku  na venkově.

Několik možností jak v domácnosti třídit odpady.

1. Třídění nebezpečných odpadů

Pokud ve Vašem městě není sběrný dvůr, je nutné s odpadem vyčkat na mobilní svoz odpadu. Odpad je nutné uložit na zabezpečeném místě (sklep, půda) a řádně uzavřený v obalu tak, aby při neodborné manipulaci nedošlo k úniku a potřísnění pokožky. U léků je situace jednodušší, ty lze kdykoliv odevzdat do lékárny.

2. Třídění využitelných odpadů

Domácnosti disponující velkým množstvím prostoru, sklepem, kůlnou apod. si mohou dovolit luxus oddělených  odpadkových košů, nebo například samostatných pytlů na jednotlivé druhy odpadu. Pokud se jeden z košů, nebo pytlů naplní, stačí jej vyprázdnit do příslušného kontejneru.

Je-li místa poskrovnu je možné použít třeba starou krabici od bot a do ní odkládat všechen využitelný odpad – sklenice, plastové lahve, papírové obaly. Jakmile se krabice naplní odneseme krabici ke kontejnerům a na místě roztřídíme do příslušných nádob.

Pokud není místa nazbyt, je tu ještě jedno řešení, odpad se během dne odkládá do igelitové tašky a druhý den ráno při cestě do práce se odloží do příslušných kontejnerů.
Rozhodně se tedy nejedná o „práci navíc,“ jak často zní oblíbená výmluva, záleží pouze na ochotě každého.

Institut zpětného odběru

Zpětný odběr je novinka, která byla zavedena s novým zákonem o odpadech v roce 2001. Jejím účelem je přenesení odpovědnosti za některé druhy odpadů přímo na výrobce. Zpětný odběr se týká například přenosných akumulátorů a baterií, použitých elektrozařízení (např. domácí spotřebiče včetně chladniček, výpočetní, kancelářská a spotřební elektronika, zářivky a výbojky), pneumatik, motorových olejů atd. Tyto výrobky, v případě že  již dosloužily, jsou výrobci povinni od spotřebiče zdarma odebrat zpět. Tedy, pokud Vám doslouží lednička, televize nebo jiná elektronika, máte plné právo ji přivézt k prodejci, u kterého si koupíte novou, stejně tak můžete v pneuservisu odevzdat ojeté pneumatiky a v prodejně elektro pak staré zářivky, nebo vybité baterie. Zpětný odběr také zajišťuje na základě smlouvy s výrobci většina obcí na stabilních sběrných dvorech nebo formou mobilního sběru.

 

Vzduch voda

Poslední komentáře

 • Trailpark Slapy - První sjezd (30.9.2022)

  Fotky z akce jsou tady. (https://slapy.rajce.idnes.cz/30.9.2022_Trailpark_Slapy/) ...

  Číst dále...

   
 • Volby do zastupitelstva obce - Výsledky (24.9.2022)

  Hurá, máme nové zastupitelstvo! Zrno se oddělilo od plev. :lol:

  Číst dále...

   
 • Vltava - Proměny historické krajiny s komentářm (10.9.2022)

  Fotodokumentace je tady (https://slapy.rajce.idnes.cz/10.9.2022_vystava_a_prednaska_o_Vltave/) ( ...

  Číst dále...

Poslední inzeráty


Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/newhttps:/slapynadvltavou.cz/media/juloalib/js/jquery.min.js) is not within the allowed path(s): (/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/new:/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/_include:/tmp/uploads:/www/sqluploads:/global/applications/tools) in /mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/new/libraries/src/Filesystem/File.php on line 652

Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/newhttps:/slapynadvltavou.cz/media/juloalib/js/fullnoconflict.js) is not within the allowed path(s): (/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/new:/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/_include:/tmp/uploads:/www/sqluploads:/global/applications/tools) in /mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/new/libraries/src/Filesystem/File.php on line 652