Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Odpadové okénko – část 1. – Proč třídit odpad?

Vážení čtenáři, toto je úvodní článek celého seriálu o odpadech, který hodláme na slapském webu uveřejnit. Dnes se zde dočtete, proč je pro obec výhodné třídit odpad a jak si v třídění odpadu v rámci středočeského kraje vedou Slapy. Doufáme, že Vás toto téma, které díky své obsáhlosti nelze popsat na několika stranách, zaujme.

Fakta

Průměrný člověk vyprodukuje cca 150 – 200 kg domovních odpadů ročně, z toho je přibližně 15 - 40 kg papíru, 18 - 28 kg plastu, 9 - 18 kg skla a 4 – 9 kg kovů.

Středočeský kraj se v množství roztříděného odpadu se svými 24 500 tunami zařadil v loňském roce na předposlední místo ze 14 českých regionů. Průměrný Středočech vytřídí 22,3 kg odpadu za rok. Z průzkumů vyplývá, že ve středních Čechách 10 % domácností netřídí odpad vůbec a 42 % jen výjimečně. V České republice se řadí Středočeský kraj v oblasti třídění odpadů na poslední příčky.

Když je vám ekologie jedno

Někdo třídí odpady z lásky k přírodě, pro jiného je to otázka moderního životního stylu a někomu připadá separace odpadů úplně zbytečná, a proto považuji za nutné upozornit také na skutečnost, která není obecně příliš známá. A to je fakt, že třídění odpadů je také ekonomicky výhodné. K tomu se ještě hodí doplnit, že třídit odpad je zákonná povinnost každého z nás.
Tříděním snižujeme náklady na svoz směsných odpadů a za jejich ukládání na skládku. Poplatky za skládkování neustále rostou. Především však obce mohou získat za třídění odpadů z obalů významné finanční odměny i od obalového průmyslu. Od roku 2002 totiž platí zákon o obalech, který stanovuje obalovému průmyslu povinnost zajistit zpětný odběr a využití odpadu z obalů.
Stát tím nutí obalářský průmysl, aby se finančně podílel na ekologické recyklaci obalů, které vyrobil. Obalářský průmysl zajišťuje tuto povinnost přes autorizovanou obalovou Společnost EKO-KOM, a.s., která uzavírá smlouvy s obcemi a vyplácí jim odměny za vytříděné odpady. Např. za tunu vytříděných  plastů činí odměna 4.900 – 5.400 Kč, za tunu nápojových kartonů až 3.200 Kč, přičemž čím více odpadů (měrná produkce – kg/obyvatele.rok) obec vytřídí, tím větší odměna ji náleží.
Obec Slapy je v systému EKO-KOM zapojena. V rozpočtu naší obce je příjem z odměn za tříděný odpad 130.000 Kč.
Dalším důležitým faktorem je účinný systém výběru místního poplatku za odvoz komunálního odpadu, který je stanoven obecní vyhláškou. Obec je povinna vymáhat poplatky od neplatičů.
Z výše uvedených faktů vyplývá, že i v případě, že se řadíte mezi zapřísáhlé nepřítele ekologických aktivit a snaha o zachování přijatelného životního prostředí dalším generacím, Vám připadá příliš nekonkrétní, i vy máte důvod odpad třídit. Budete totiž šetřit obecní kasu a částka, kterou obec musí na odpadové hospodářství doplácet (což je zcela běžné, všechny obce musí odpadové hospodářství dotovat) nebude tak vysoká. Peníze se pak dají využít na jiných místech, např. v oblastech, které pálí zrovna Vás, ať už je to veřejné osvětlení ve Vaší ulici, rozbitý chodník, možnost připojení k vodovodu a na kanalizaci apod.

Jak jsou na tom Slapy?

Ve Středočeském kraji proběhla v posledních dvou letech celoroční soutěž „My třídíme nejlépe”. Projekt realizuje Středočeský kraj ve spolupráci s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM. Soutěže se automaticky účastní všechny obce Středočeského kraje, jež jsou zařazeny do systému EKO-KOM. Obce jsou rozděleny do čtyř kategorií podle počtu obyvatel, přičemž celková výtěžnost vytříděného odpadu je přepočítávána na kilogramy na jednoho obyvatele za rok.V kategorii 500 – 2000 obyvatel, do které spadá i naše obec se na prvním místě umístila obec Čisovice, kde průměrný občan vytřídil 100,07 kg odpadu na osobu.
Obec Slapy se v tomto srovnání řadí mezi ty úspěšnější obce – v roce 2006 jsme skončili na 29. místě (z 337 obcí v naší kategorii) s pěknými 45,24 kg/osobu. V roce 2006 obyvatelé Slap vytřídili 8,31 kg papíru na osobu a rok, 23,72 kg plastů (což je 6. místo v naší kategorii) a 13,21 kg skla. Je tedy zjevné, že občané Slap jsou v tomto ohledu velmi uvědomělí. To ovšem neznamená, že bychom se např. Čisovicemi nemohli inspirovat, zaostáváme stále o několik desítek kilogramů.
Jak toho ovšem docílit? V prvé řadě je třeba začít u sebe! Ti, kteří dosud považují třídění odpadu za zbytečnost, snad tento článek donutí k přemýšlení a třeba časem svůj názor přehodnotí. Ti, co již dnes třídí, možná přijdou na to, že lze třídit ještě efektivněji. Možná, že prozatím třídí jen některé složky, možná je čas rozšířit svůj domovní třídící systém o další nádobu (Na Slapech máme umístěny čtyři druhy kontejnerů na tříděný odpad, jedná se o směsný plast, papír, sklo a nápojové kartony.) Může pomoci i obec samotná, nemělo by se stávat, že když už občan přiveze pečlivě vytříděný odpad na svozové místo, nemá ho kam dát, protože kontejnery přetékají. Pomineme-li estetické hledisko, pak je zjevné, že opakuje-li se to příliš často, může to i poctivého „třídiče” odradit.

V další části se můžete těšit na podrobnější informace k jednotlivým složkám tříděného odpadu.

Vzduch voda

Poslední komentáře

 • Trailpark Slapy - První sjezd (30.9.2022)

  Fotky z akce jsou tady. (https://slapy.rajce.idnes.cz/30.9.2022_Trailpark_Slapy/) ...

  Číst dále...

   
 • Volby do zastupitelstva obce - Výsledky (24.9.2022)

  Hurá, máme nové zastupitelstvo! Zrno se oddělilo od plev. :lol:

  Číst dále...

   
 • Vltava - Proměny historické krajiny s komentářm (10.9.2022)

  Fotodokumentace je tady (https://slapy.rajce.idnes.cz/10.9.2022_vystava_a_prednaska_o_Vltave/) ( ...

  Číst dále...

Poslední inzeráty


Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/newhttps:/slapynadvltavou.cz/media/juloalib/js/jquery.min.js) is not within the allowed path(s): (/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/new:/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/_include:/tmp/uploads:/www/sqluploads:/global/applications/tools) in /mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/new/libraries/src/Filesystem/File.php on line 652

Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/newhttps:/slapynadvltavou.cz/media/juloalib/js/fullnoconflict.js) is not within the allowed path(s): (/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/new:/mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/_include:/tmp/uploads:/www/sqluploads:/global/applications/tools) in /mnt/data/accounts/s/slapy/data/www/slapy/new/libraries/src/Filesystem/File.php on line 652