Sál hotelu Atlantida na Staré Živohošti se stal místem setkání místních obyvatel v okolí Mokrska na veřejné schůzi, kterou organizovala obec Chotilsko. Ačkoliv toto setkání k průzkumu zlata se konalo po velmi dlouhé době, potvrdil se obrovský zájem občanů o tuto problematiku. Drtivá většina občanů s průzkumem a následnou těžbou zlata v Mokrsku v minulosti nesouhlasila. Sál hotelu zaplnilo téměř 300 lidí. Na některé již nezbylo místo k sezení, tak museli bohužel více jak tři hodiny stát.
K účastníkům promluvil, především bývalý ministr životního prostředí RNDr. Miloš Kužvart, který seznámil přítomné s historií tvorby zákonů a se současným stavem i to, jak se bránit aktivitám těžařů. Prof. Luboš Babička pak informoval o možných variantách vyluhování horniny. JUDr. Helena Jantačová vysvětlila lidem právní postupy z hlediska stávajících zákonů a o právních aspektech povolování průzkumu. Setkání se zúčastnila paní starostka Kašperských Hor Bohuslava Bernardová a starostka Hvožďan paní Markéta Balková, obě hovořily o zkušenostech ve svých regionech, kde je zájem těžit zlato podobně jako v Mokrsku. JUDr. Petr Kužvart, právník Sdružení Čechy nad zlato vysvětloval lidem právní procedury správních a dalších řízení v minulosti a o případných možných budoucích krocích. Místostarosta Dobříše, Mgr. Jan Blaha hovořil o zkušenostech z minulosti, kdy se jako poslanec poslanecké sněmovny ČR zúčastnil schvalování zákonů, které v současnosti nepočítají s těžbou v Mokrsku ani loužení kyanidem. Tyto zákony jsou však připravené a zpracované v novelizaci a mohlo by podle nich dojít k možnosti otevření povrchových dolů nejenom na Mokrsku, ale i v jiných lokalitách. Ing. Pavel Filka se pokusil spočítat množství vytěžené horniny. Dle těchto výpočtů se jedná o miliony kubíků, které by se musely vytěžit, rozemlít, vyluhovat a znovu někam uložit. Pan Jindřich Ešner, předseda sdružení Šumava nad zlato promluvil o petici na Šumavě. Ing. Jiří Bendl, předseda občanského sdružení Veselý vrch informoval přítomné o stavu petice proti povolení průzkumu v Mokrsku, která vznikla v létě letošního roku a byla odevzdána na Ministerstvo životního prostředí s cca třemi tisíci podpisy. Petice není doposud uzavřena a další podpisy pořád ještě přibývají.
V diskuzi potom jednotliví občané poukazovali na nesmyslnost průzkumu a následné těžby v Mokrsku. Nejčastěji diskutovaným tématem byly následující skutečnosti: arsen (který se zde hojně vyskytuje v hornině jako doprovodný prvek zlata), blízkost nejenom řeky Vltavy, ale i Prahy a celkové krásné krajině Středního Povltaví. Bylo poukazováno na skutečnost, že případný příjem do státní pokladny (potažmo do obecního rozpočtu) by byl dle současného horního zákona nejvýše 10% z celkově vytěženého zlata, což je zanedbatelná částka vzhledem ke zničení krajiny, případnému zamoření spodních vod a znečištění ovzduší a v návaznosti na to ohrožení lidského zdraví. Jeden z diskutujících občanů dokonce nabádal, obrátit se na kanadskou vládu, protože o Mokrsko má zájem kanadská firma.
Závěr z veřejné schůze byl ten, že drtivá většina místních obyvatel je proti aktivitám vedoucím k těžbě zlata v Mokrsku. Lidé to dali jasně najevo i při tomto setkání na Staré Živohošti, kde taktéž vyjádřili svůj nesouhlas podpisem otevřeného dopisu adresovaného prezidentu České republiky a ministru životního prostředí. Otevřený dopis prezidentu republiky byl předán osobně dne 14.10.2013 při jeho návštěvě města Příbram.
otevřený dopis ministrovi a prezidentovi najdete na webu Chotilska
Číst dále...